Sklepy internetowe

Sklep internetowy odnosi sukces, kiedy jest często odwiedzany. Ilość wejść do danego sklepu internetowego jest absolutnie kluczowym czynnikiem jego sukcesu ze względu na prosty fakt, iż jeśli sklep internetowy nie oferuje całkowicie unikalnego produktu, musi konkurować zazwyczaj z ogromną ilością innych podmiotów.

Sklepy internetowe (e-commerce)

Sklep internetowy to elektroniczna witryna handlowa, która nie tylko umożliwia internaucie dokonywanie łatwych zakupów, ale też ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie jego działalności.
Nowoczesny sklep internetowy to potężne narzędzie, dzięki któremu możemy:

Stworzyć drzewo kategorii
Drzewo kategorii ułatwia klientowi orientowanie się w całej ofercie, usprawnia nawigowanie po produktach i jeśli jest odpowiednio skonstruowane, pomoże mu dotrzeć do najlepszego dla siebie produktu, o którego istnieniu jeszcze przed momentem mógł nawet nie wiedzieć;

Dodawać pliki do produktów
Każdy produkt może być oferowany razem z dokumentami ważnymi dla jego przyszłego użytkownika, na przykład z instrukcją obsługi, jak również na jego karcie produktu może pojawić się film z recenzją lub trójwymiarowa, interaktywna prezentacja sprzedawanej rzeczy;

Określać dostępność produktów
Klient nienawidzi oczekiwania, a jeśli produkt zaoferowany w sklepie dopiero jedzie do naszego magazynu od producenta, opóźnienie zostanie potraktowane niczym próba oszustwa. Można temu łatwo zapobiegać poprzez ustalanie dostępności produktu.

Wprowadzić system komentarzy
W klasycznym sklepie ludzie ze sobą rozmawiają, pytają o różne rzeczy sprzedawcę i komentują swoje wybory. Te pożądane przez nich zjawiska da się przenieść na niwę sklepu internetowego i w ten sposób poprawić jakość opisów oraz podnieść wartość sklepu;

Tworzyć historię zamówień oraz raporty sprzedaży
Jest to narzędzie przede wszystkim dla przedsiębiorcy, ale klienci zawsze doceniają możliwość sprawdzeniantego, jak zmieniała się popularność danego produktu i jak kształtowała się jego cena. Można nawet informować klientów o zmianach cen, jeśli sobie tego życzą.

Przeglądać historię zamówień
Klienci bardziej ufają tym sklepom internetowym, które dobrze znają, ale często sami nie są pewni, czy w danym sklepie już coś kupowali raz, pięć razy czy dziesięć. Historia zamówień przypisana do ich konta pozwala na sprawdzenie tych kwestii, a także na oceniane produktów;

Tworzyć konta użytkowników
Funkcje historyczne byłyby bardzo trudne do zrealizowania bez kont użytkowników. Co więcej, konta użytkowników zdecydowanie ułatwiają prowadzenie transakcji oraz przyspieszają proces z punktu widzenia klienta. Dają też podstawę do lepszej analizy działań klientów;

Oferować rabaty i upusty
Klient lubi promocje, wyprzedaże, rabaty i upusty. Nowoczesny sklep internetowy jest w stanie zarządzać tego typu ofertami w sposób kompleksowy i w dużej mierze automatyczny, co poprawia wyniki sprzedaży i ogranicza nakład niezbędnej pracy;

Łączyć klientów w grupy
Grupa klientów to osoby, którym wyświetlają się określone sugestie, trafia do nich spersonalizowany newsletter i którzy mogą nawet liczyć na dodatkowe rabaty. Klient przypisany do odpowiednio skonstruowanej grupy jest łatwiejszy do obsłużenia w idealny sposób;

Obsługiwać systemy płatności online
W dobie wielkiej popularności portmonetek online (PayPal, PayU), płatności kartami kredytowymi, szybkich przelewów internetowych, łatwych rat, a nawet krypto walut (Ethereum, Bitcoin), możliwość połączenia sklepu z systemami płatności elektronicznej jest bardzo ważna;

Współpracować z Allegro i innymi portalami
Ilość kanałów sprzedaży przekłada się na wielkość obrotów, a dla mniejszych sklepów wielkie znaczenie ma też korzystanie z renomy innych podmiotów, takich jak na przykład Allegro. Integracja sklepu internetowego z takimi platformami pomaga w sprzedaży;

Korzystać z zewnętrznych systemów magazynowych
Logistyka jest zawsze bardzo ważna i chociaż nowoczesne sklepy internetowe zwykle posiadają mechanizmy, na których można ją oprzeć, dobry sklep internetowy powinien być także przygotowany do współpracy z systemami magazynowymi dostawców i z już posiadanym przez firmę własnym systemem, jeśli taki istnieje.
Sklepy internetowe mogą mieć różną skalę działania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sklep internetowy obsługiwał firmę posiadającą zaledwie kilka produktów, także takich będącymi rzeczami całkowicie unikalnymi lub mających charakter usług.

Sklep internetowy może pozwalać na dobór konkretnych właściwości sprzedawanego produktu, na przykład rozmiaru i koloru w przypadku odzieży, a nawet pozwalać na dużo dalej idącą personalizację zamówienia. Sklep internetowy to w takim przypadku jedynie interface dla klienta, a jego zamówienie zostanie przez system potraktowane tak, jak gdyby poszukał bardzo szczegółowej kategorii i złożył zamówienie na produkt w niej zaprezentowany.
Największe sklepy internetowe mają postać wielkich hubów handlowych, w których możliwe jest nawet oferowanie produktów podmiotów trzecich uzyskujących dostęp do ograniczonej funkcjonalności strony internetowej. Takie podmioty działają wtedy niezależnie od właściciela sklepu w ramach ustalonej przez niego polityki.

Sklep internetowy odnosi sukces, kiedy jest to sklep często odwiedzany

Ilość wejść do danego sklepu internetowego jest absolutnie kluczowym czynnikiem jego sukcesu ze względu na prosty fakt, iż jeśli sklep internetowy nie oferuje całkowicie unikalnego produktu, musi konkurować zazwyczaj z ogromną ilością innych podmiotów. Klient na pewno nie sprawdzi ich wszystkich w poszukiwaniu najlepszej opcji, przez co nawet jeśli w ogóle klient będzie dokonywał porównania, a wiele osób po prostu wybiera pierwszy link z brzegu, będzie ono ograniczone do zazwyczaj nie więcej niż 3 pozycji. Reszta sklepów internetowych może równie dobrze nie istnieć.
Konieczne jest zatem zbudowanie sklepu internetowego, który będzie się dawał pozycjonować w sposób tak skuteczny, jak to tylko jest możliwe. Sklepy internetowe to zdecydowanie najłatwiejsze do pozycjonowania strony internetowe, ponieważ ich naturalny kształt w dużej mierze sposobom indeksacji treści wartościowych przez roboty wyszukiwarek internetowych, ale istnieje na tym polu gigantyczna konkurencja, przez co konieczne jest zadbanie o uzyskanie efektu idealnego.

Jak powinien wyglądać sklep internetowy przygotowany do odpowiedniego wypromowania?

Słowa kluczowe muszą być obecne, ale ich użycie musi być mądre.
Sklepy internetowe aż się proszą, by ich adresy URL budować w oparciu o nazwy kategorii i konkretnych typów produktów. Takie podejście jest wysoko cenione przez wyszukiwarki internetowe i nie powinno być zastępowane jakimś wewnętrznym kodowaniem produktów. Ułatwia to też poruszanie się po stronie niektórym zaawansowanym internautą. Istnieje tutaj jednak pewne ryzyko, ponieważ wyszukiwarka internetowa będzie kierowała tylko do jednego miejsca na stronie i jeśli wiele z nich będzie teoretycznie spełniało warunki wskazania ich przez wyszukiwarkę, wyniki na listach wyszukiwania będą się często zmieniały i będą chaotyczne. Jest to częsty błąd popełniany przez osoby niedoświadczone.

Wewnętrzne linki na stronie powinny tworzyć własne środowiska

Każdy element sklepu internetowego ma swoją funkcję, a przynajmniej powinien mieć. Dobrze przygotowany sklep internetowy posiada dział skupiający się na ofercie, w którym pojawiają się wszystkie poddziały dotyczące produktów. Może to być dział tożsamy z samym sklepem w wąskim rozumieniu, co zazwyczaj ma miejsce w przypadku sklepów zajmujących się typową detaliczną działaj handlową polegającą na pośrednictwie w sprzedaży produktów wytwarzanych przez podmioty trzecie. Sklep powinien mieć też wyraźnie wydzielone działy kontaktu/opisu firmy, dział pomocy dla użytkownika oraz wszystkie dodatkowe działy także powinny być wydzielone, na przykład blog. W tedy sklep internetowy jest postrzegany jako bardziej wartościowy dla wyszukiwarki i jego linki wewnętrzne mają większe znaczenie.

Treści powinny być unikalne i aktualne

Jest to oczywiście wartość już samego prowadzenia strony, ale nie tylko, ponieważ sklep internetowy musi być przygotowany do odpowiednio częstych aktualizacji oraz do robienia tego w odpowiedni sposób.
Treści unikalne są nieporównanie bardziej cenione od tych, które powtarzają się wszędzie indziej i chociaż nie da się stworzyć zupełnie unikalnego opisu technicznego rzeczy, można już stworzyć dla niej system ocen i społecznościowy mechanizm dyskusji o niej, dzięki któremu treści dla nas stworzą sami użytkownicy sklepu. Co więcej, zawsze można dodawać kolejne kategorie opisu i inne materiały z innych serwisów, by możliwie mocno rozbudować opisy oferowanych rzeczy. Co istotne, ukryte powinny być rzeczy, które nie niosą treści wartościowej dla samego pozycjonowania. Mowa tutaj miedzy innymi o plikach związanych z regulaminem czy z logowaniem się do serwisu. Specjalista musi tu zastosować odpowiednie narzędzia.

Sklep internetowy musi zawsze dobrze działać

Chociaż Internet dąży do unifikacji pod sztandarem określonych standardów umownych, cały czas działamy w rzeczywistości mocno zatomizowanej. Każdy sklep internetowy powinien w największym możliwym stopniu podążać za standardami, by każdy użytkownik na każdej platformie był w stanie z niego skorzystać.

Kluczową kwestią jest tutaj responsywność strony internetowej i jej automatyczne dostosowywanie się do różnych formatów wyświetlania, co jest najważniejsze oczywiście dla urządzeń mobilnych. Im szybciej strona działa i im łatwiej ją wyświetlać na równych urządzeniach, tym wartościowsze są wyniki wyszukiwania dla tej strony internetowej. Nie jest to tylko ocena internauty, który lubi, kiedy wszystko szybko działa, ale także ocena wyszukiwarki antycypującej potrzeby internauty.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij

MENU